
Mačky: Liečba a prevencia pred napadnutím blchami (Ctenocephalides felis) 7 až 8 mesiacov. Chráni blízke okolie zvieraťa pred vývojom lariev bĺch počas 10 týždňov. Foresto môže byť použitý ako súčasť terapie alergickej dermatitídy spôsobenej...
viacNákupný košík je prázdny.
Mačky: Liečba a prevencia pred napadnutím blchami (Ctenocephalides felis) 7 až 8 mesiacov. Chráni blízke okolie zvieraťa pred vývojom lariev bĺch počas 10 týždňov. Foresto môže byť použitý ako súčasť terapie alergickej dermatitídy spôsobenej...
viacStačí sedliacky rozum a základné znalosti životosprávy. Dôležité je tiež nahliadnutie do peňaženky, koľko si môžete dovoliť za krmivo zaplatiť.
Krmivo by malo obsahovať tri základné zložky: bielkoviny, tuky a sacharidy. Bielkoviny a tuky by mali byť hlavne živočíšneho pôvodu, ideálnym zdrojom sacharidov sú zemiaky alebo ryža. Pri zdravých psoch zvyčajne nevadí viac druhov mäsa pohromade či pšenice alebo kukurice ako zdroj energie. Pri psoch s citlivejším zažívaním je však vhodnejšie krmivo jednodruhové, prípadne bezobilné.
V zložení krmiva nesmú chýbať vitamíny (urýchľujú biochemické reakcie a podieľajú sa na metabolizme) a minerály (na výstavbu kostí a tkanív, ale aj ako biokatalyzátory). K vhodným doplnkom patria esenciálne mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciálne aminokyseliny a prebiotiká, uľahčujúce trávenie. Pri šteňatách psov veľkých plemien a starších psov s opotrebovanými kĺbmi je vhodné dodávať tiež kĺbovú výživu.
Výrobca musí na obale jasne deklarovať zloženie krmiva. Použité suroviny sa uvádzajú zostupne podľa percentuálneho zastúpenia - tých, ktoré sú uvedené na prvých miestach, je teda v krmive najviac. Povinne zo zákona sa uvádza obsah bielkovín, tuku, vlákniny, vitamínov A, D3, E, vápnika, fosforu, medi a popola (nejde o popol primiešaný v krmive, hodnota ukazuje, koľko zle stráviteľných anorganických zložiek by zostalo po úplnom spálení granúl). V živočíšnych múčkach sú hlavným zdrojom popola kosti - čím viac popola, tým viac kostí je v krmive a menej mäsa. Obsah by sa mal v priemere pohybovať do 8%. Pri krmivách s vlhkosťou vyššou ako 14% (polomäkké granule a konzervy) sa povinne deklaruje tiež vlhkosť. Tá má pri granulách ideálnu hodnotu okolo 10%. Množstvo sacharidov nie je legislatívne zakotvené. Pri bielkovinách nerozhoduje ani tak samotné množstvo ako zdroj. Bielkoviny a tuky sa totiž delia podľa pôvodu na živočíšne a rastlinné a vzhľadom k tomu, že psy aj mačky sú prevažne mäsožravce, ich tráviaci systém ďaleko lepšie spracuje krmivo, ktoré pochádza zo živočíšnych zdrojov. Na prvom či druhom mieste v zložení pri psoch a na prvom mieste u mačiek by preto mala byť významne zastúpená živočíšna zložka: mäso.
Pri granulách ale pozor na rozdiel medzi čerstvým a sušeným mäsom: musíte vedieť správne rozkľúčovať percenta. Čerstvé mäso totiž obsahuje 70 - 80% vody, ktorá sa pri tepelnej úprave v extrudéri odparí. Takže aj keď "čerstvé mäso" znie podstatne lepšie a v zložení sa dostane na prvé miesto, v krmive ho v skutočnosti zostane asi štyrikrát menej. Keby bol rovnaký obsah mäsa uvedený vo forme múčky, dostal by sa v deklarovaných zložkách napríklad až na štvrté miesto. To však neznamená, že čerstvé mäso ako zdroj živočíšnych bielkovín nie je v poriadku - naopak, má vyššiu výživnú hodnotu, prirodzený obsah minerálov, dodáva krmivu lepšiu chuť a je ľahko stráviteľné. V zložení s ním by sa však zároveň malo objaviť aj sušené mäso alebo mäsová múčka.
Naozaj kvalitné krmivo by totiž malo obsahovať aspoň 30% živočíšnych bielkovín z mäsa. Keď však odrátame vodu, ktorá sa odparí v extrudéri (teda vydelíme 100% čerstvého mäsa štyrmi), zistíme, že granuly môžu obsahovať maximálne 25% živočíšnych bielkovín z čerstvého mäsa. Zvyšok je preto potrebné doplniť v sušenej podobe. Dôležité však je, aby mäso aj múčka boli presne špecifikované podľa druhu: kuracie, jahňacie, hovädzie ad.
Vyberte pre svojho miláčika! Všetky tieto druhy mäsa nájdete v našej ponuke.