Očkovať a odčervovať mačku v byte? Jednoznačne ÁNO!

Môže byť veľmi prekvapujúce, že mačka žijúca v byte nie je v bezpečí pred infekčnými chorobami a parazitárnou nákazou. 

Očkovanie a odčervenie je nutnosťou!

          images (1)             images_1

V mačacej populácii sú iba 4 z 10 mačiek pravidelne očkované. Mačka je však v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou rodiny, tak prečo taká nedbalosť? Dôvody sú iné, ako finančné: mnoho majiteľov nechápe, prečo by malo byť nutnosťou očkovať zviera, ktoré chodí vonku málo, alebo vôbec.  Ako by mohla dostať infekčnú chorobu v tak chránenom priestore ako je byt?

Spôsoby prenosu:

Nezabúdajme na to, že samotní majitelia chodia von a môžu domov doniesť choroboplodné vírusy a preniesť ich na zviera prostredníctvom svojich rúk alebo podrážok. Takisto to platí o psov, ktorý ich môže doniesť v srsti alebo na labkách. Napríklad je známe, že vírus, ktorý je zodpovedný za " mačací mor" ( panleukopénia mačiek) môže v prostredí pretrvávať aj niekoľko mesiacov. Samotná mačka môže byť zdrojom infekcie už od ranného veku - je nositeľom baktérií alebo vírusov, ktoré využijú najmenšie zlyhanie imunitného systému k rozmnoženiu.

Potrebné očkovania:

Mačka, ktorá nechodí von, by mala byť očkovaná minimálne proti panleukopénii, calicivírusu a herpesvírusu. Primárna vakcinácia sa uskutočňuje dvoma injekciami v intervale jedného mesiaca. Preočkovanie sa uskutočňuje každý rok a musí prebiehať počas celého života zvieraťa. Ak existuje riziko kontaktu s inými mačkami, odporúča sa očkovanie proti leukémii a chlamydióze.

                                                      80f5ed6c48

 

Červy - skutočne nebezpeční paraziti

Škrkavky, machovce a pásomnice sú hlavnými črevnými parazitmi, ktoré môže dostať mačka chodiaca von, no aj tá, ktorá žije v byte. Ani v tomto prípade totiž neexistuje nulové riziko prenosu a o to dôležitejšie je ošetriť zviera proti červom, pretože niektoré sú prenosné aj na človeka, hlavne na deti!

                                           skrkavka-toxokaroza-parazit-psov-a-maciek-v-stolici_1564172172        pasomnica-crevny-parazit_1564172260           

                

Spôsoby nakazenia: 

Bytová mačka sa môže nakaziť niekoľkými spôsobmi. Cez svoju matku, počas kojenia. Cez svojho pána, ktorý môže doniesť vajíčka škrkaviek na podrážkach. Blchou, parazitom našich záhrad a príbytkov, ktorá je prenášačom pásomnice. Larvy machovca sa môžu zapuzdriť vo svaloch mačiatka a "ožiť" o niekoľko mesiacov a lebo rokov neskôr, aby pokračovali vo vývoji a migrovali až do tráviacej trubice.

Frekvencia odčervenia:

Odporúča sa nechať mačku odčerviť najmenej dvakrát do roka počas celej doby jej života. Pri výbere odčervovacieho prostriedku požiadajte o radu veterinára. Mačiatka, či už sa narodili v byte alebo vonku, majú byť prvý krát odčervené v 3. týždni veku a potom každý mesiac až do 6 mesiacov, následne každé dva mesiace až do  1 roku. 

Ak v domácnosti žijú deti, je nutné ju odčervovať častejšie. Ak sa objavia blchy, je nutné ošetrenie proti pásomnici.

Príznaky:

Niektoré príznaky parazitárnej nákazy vás musia donútiť k odčerveniu vášho zvieraťa: svrbenie análneho otvoru, matná srsť, tráviace problémy, mierny úbytok na váhe bez zjavnej príčiny. Ak symptómy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, obráťte sa na veterinára!

                                 download-2-